//مد یا همان فشن چیست؟

مد یا همان فشن چیست؟

مد کلمه‌ای‌ ‌فرانسوی است که البته در انگلیسی نیز از آن استفاده می شود. مد را در یک بیان ساده می توان به درک خواص ظاهری لباس و شناخت موقعیت اجتماع نسبت به پوشش افراد دانست. در اصطلاح، عبارت است از روش و طریق ه‏ای موقتی که براساس ذوق و سلیقه افراد یک جامعه و سبک زندگی آنها گفته می شود. ریشه‌ اصلی‌ کلمه مد ، به لاتین و شاید قبل از لاتین به رم باستان برمی‌گردد .در ترجمه‌ی‌ مد میتوان گفت آن چیزی که در جریان و رایج است یا می‌گویند‌ ‌چیزی که تعلق به روز دارد و خلی جدید است واژه مد در لغت‏به معنای سلیقه، روش واسلوب، … به کار می‏رود و مد را می توان در شکل لباس پوشیدن، معاشرت و تزیین و نوع آداب پذیرایی و معماری خانه وصنعت پوشاک …… به کار برد.مد در همه موارد زندگی ما استفاده می شود. در کشورمان طی چند سال گذشته حرکت‌های بسیار ارزشمند و ماندگار در ارتباط با نهادینه‌کردن فرهنگ «مد» انجام داده است. هیچ چیز به زیبایی زیستن در زمان حال نیست و واژه آخرین مد در واقع تلاشی است برای به روز کردن شیوه های زندگی کردن و توجه به مد، گاهی به عنوان تلاشی برای سازگار شدن با محیط اطراف، برقراری ارتباط و تجلی احساسات شخصی تلقی می شود.

تاریخچه مدگرایى:

پدیده مد همیشه در تاریخ بشر بوده است. آراستگى  و مدگرایی وجه ظاهرى زندگى مردم را فراهم کرده است که  با بررسى ابعاد مختلف حیات اجتماعى بشر، روشن مى شود که و منحصر به دوره معاصر نیست. پدیده مد در هر دوره‏اى از تاریخ آگاهانه و با گزینش و انتخاب و با توجه به فرهنگ جامعه و در چهارچوب‏هاى فکرى و اعتقادى جامعه صورت گرفته است که نه تنها موجب پیدایش نارسایى‏هاى فرهنگى و اجتماعى نشده است بلکه به عنوان یک دستاورد اجتماعى، به رشد فرهنگ جوامع کمک نموده  است . مدگرایى مثبت به معناى اقتباس از پیشرفت‏هاى اجتماعى دیگران و به کار بردن دستاوردهاى مثبت تمدنى دیگران، ضمن برطرف ساختن کاستى‏هاى حیات اجتماعى، از دچار شدن زندگى انسان‏ها به یک نواختى پیش‏گیرى کرده و روز به روز بر استحکام بیشتر پایه‏هاى زندگى کمک نموده و از پدیدآمدن رفتار و شیوه‏هاى ناخوشایندى که موجب دورى و یا نفرت و انزجار افراد از یکدیگر مى‏گردد، جلوگیرى به عمل آورده است.

تاریخچه مد در ایران

با سفر کردن ایرانیان در زمان قاجار به غرب مد گرایی در ایران از آغاز شد. در آن زمان درباریان با سفر به اروپا برای نخستین بار با پوشش‌های غربی آشنا شدند، همچنین دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به اروپا رفته بودند نیز دید متفاوتی پیدا کردند.
مد در چه زمانی وارد ایران شد؟
زمان شروع اولیه مدگرایی در ایران زمانی بود که همسر اول فتحعلی شاه طی یک مهمانی دربار با “الیزابت مک نیل” همسر “جان مک نیل” آشنا شد. الیزابت لباس خیلی ساده اما شیکی به تن داشت به همین دلیل چشم همسر فتحعلی شاه به آن دوخته شد و همین نقطه شروعی بود برای وارد شدن مد به ایران ،اندرونی در دوره ناصرالدین شاه مرکز مد ایران شمرده می‌شد ، زنان شهری پیوسته چشم به آنجا داشتند تا آن چه از پوشش و آرایش تازه در آن به وجود می‌آید، مورد تقلید قرار دهند.

اولین طراح مد ایرانی

دختر یکی از سرهنگ‌های وزارت جنگ آن دوره به نام زینت جهانشاه در آموزشگاه بین المللی آلمان تحصیل کرد و در همان جا با یکی از افسران نظامی ازدواج کرده است و به سویس مهاجرت می کنند و در آنجا حدود یکسال هنر خیاطی و روش برش روی مانکن را فرا گرفت، سپس به پاریس که یکی از مراکز اصلی صدور مد دنیا بوده است و هنوز نیز هست سفر کرد و تحت تعلیم “پیر بالمن” یکی از طراحان معروف آن زمان رموز خیاطی مدرن و بوتیک داری را فرا گرفت در آنجا در خیاطی مهارت زیادی کسب نموده است  .زینت جهانشاه در سال ۱۳۲۱ به همراه همسرش به ایران بازگشت. او در بدو ورود به ایران، اقدام به افتتاح یک لباس فروشی و خیاط خانه در خیابان امیریه شهر تهران کر. از همین رو زینت جهانشاه اولین طراح زن ایرانی بود، خیاط خانه او بسیار مورد استقبال خانم های آن زمان قرار گرفت.

طراحی مد چیست؟

طراحی مد از نگرشهای اجتماعی،  جوامع و فرهنگ‌ها مختلف متاثر می شود و به دلیل همین تفاوت‌ها و نگرش ها دارای تنوع بالایی است. طراحی مد به انگلیسی  (Fashion Design) و به نوعی یعنی استفاده از طراحی، زیبایی‌شناسی یا زیبایی طبیعی برای خلق پوشاک و زیورآلات و…. است، برای انجام طراحی نیاز به مواد ، طیف گسترده‌ای از رنگها، الگوها ، سبک‌ها و… را باید به عنوان یک طراح در اختیار داشته باشند.  طراحان مد به طریق مختلفی در بخش‌های مختلف طراحی پوشاک و زیورآلات و … کار می‌کنند. آن‌ها با تلاش برای طراحی لباس‌های زیبا و باب طبع جامعه سعی در ارضاء تمایل مصرف‌کنندگان دارند.بعضی به تنهایی و بعضی به عنوان بخشی از یک گروه به این حرفه مشغول هستند. به دلیل اینکه طراحی و ارائه لباس‌های جدیدی که مورد پسند عموم قرار بگیرند فرایندی زمان بر است، متخصصین این حرفه در عین حال باید بتوانند به‌طور دقیق زمان تغییر سلیقه مصرف‌کننده را پیش‌بینی کنند. طراحان مد سعی بر این دارند تا لباسی که طراحی می کنند از زیبایی ها الهام بگیرد ، آن‌ها باید در نظر داشته باشند که هر پوششی مخاطب خاص خود را دارد و همچنین باید در نظر داشته باشند که در چه موقعیت هایی ازآن استفاده می کنند. با وجود اینکه لباس‌های روز و معمولی بیشترین میزان لباس‌های مصرفی را تشکیل می‌دهند و در محدوده سبک‌های قراردادی متداول و مرسوم قرار دارند، لباس‌های رسمی و لباس‌های شب که برای مراسم خاص و مهمانی‌ها استفاده می‌شوند نیز مطلوب هستند و مخاطبان خاص خود را دارند.

مدگرایی چیست؟

فرد مدگرا دوست دارد مدام خود را شبیه به دیگران درمی آورد یا تمام تلاشش و سعیش بر این است که با دیگران تفاوت داشته باشد. از طرفی هر کدام از ما خیلی دوست داریم از دیگران تقلید کنیم و به قولی از بازیگران معروف یا افراد به نام که از آخرین مد استفاده می کنند پیروی کنند و از طرفی دیگر تمایل داریم نسبت به دیگران متمایز باشیم. در اصل کلمه «مد» تاثیر این دو نیروی متضاد در درون انسان هاست اما ما انسانها تنها به یکی از این قطب های مخالف  عمل می کنیم و به طور کلی می توان گفت به سمتی می رویم که فقط یکی از این دو سر طیف مطرح شده است و دیگری سرکوب می شود.
در کل می توان گفت ما طبق آخرین مد پیش می رویم وقتی از مد جدید پیروی کنیم باعث می شود مد پیشین به تدریج افت کرده و به نوعی از بین می رود؛ علت آن است که هر لحظه تعداد بیشتری از افراد تمایل دارند از آن پیروی کنند و بعد از گذشت زمان مد مورد نظر به صورت یک امر عادی درمی آید . اپدیمی می شود و مجددا انسان ها به دنبال مد جدید تر می باشند.

علل و عوامل پيدايش مد

علاوه بر زير ساخت‌هاي تاريخي و اجتماعي، مدگرايي در بين جوانان از يک سري اصول و سازه‌هاي روان‌شناختي نيز تبعيت مي‌کند و با انگيزه‌ها و نيازهاي چندي در ارتباط است.

1- تنوع طلبي و نوگراي

تنوع‌طلبي بيشتر در جنبه‌هاي زيبا شناختي زندگي جریان دارد .انسانها فطرتاً خواستار تنوع طلبی هستند. از اين رو تنوع‌طلبي از علل و منشاء‌هاي اصلي مد به حساب مي‌آيد.در همه ایام زندگی انسان تنوع طلب می باشد ولی میتوان گفت جوانی فصل تازه‌اي در زندگي و سرآغاز ورود انسان به دنیای رنگارنگ است که غرايز طبيعي در شکل‌دهي آن، نقش اصلي را بر عهده دارند. توع طلبی در دوره جوانی به اوج خود می رسد.

2- همانند سازي

همانند سازی به گونه از نگرش ها اطلاق داده می شود که فرد طي آن، ويژگي‌ها و الگوهاي رفتاري فرد ديگري را تقلید می کند به نوعی سرمش خود قرار می دهد و با تقليد از رفتارهای طرف مقابل احساس مي‌کند که مقداري از قدرت و کفايت او را نيز به دست آورده است. همانند سازي  بیشتر در دوران کودکي استفاده می شود .زيرا کودک، اولين و بيشترين برخورد را در زندگي با والدين خود دارد. اکثر ما در طول زندگی با کودکانی که لباس یا کفش و غیره از والدین خود را می پوشاند برخورد داشته ایم به همین دلیل است که کودکی منبع همانند سازی گفته می شود. اما در دوران نوجواني که فرد از والدينش فاصله مي‌گيرد.
همين احساس ناامني و خلا ناشي از آن باعث مي‌شود که نوجوان در مسير خود به راه حل‌هايي دست بزنند که اين راه حل‌ها از طريق همانند سازي با شخصيت‌ اجتماعی آنها که الگوي نوجوان قرار مي‌گيرند سازگار نباشد . اين شخصيت‌ها مي‌توانند شخصيت‌هاي معروف سینما ویا از موسیقی دان ها و یا خوانندگان غربی باشد و یا سبک قدیمی تر از آن مثل هیپی و غیره باشد . دوران نوجوانی فرد می خواهد استقلال داشته باشد به همین دلیل ممکن از الگوهای غیر متعارف پیروی نماید.

3- رقابت و چشم و همچشمي با ديگران

از ديگر عوامل پيروي از مد در بين جوانان و نوجوانان انگيزه‏ رقابت و چشم و همچشمي با ديگران، می باشد. اين ویژگی، در اکثر افراد وجود دارد و به گونه‌هاي مختلف خود را نشان می دهد. رقابت و یا چشم هم چشمی اگر در زمينه‌هاي مثبت باشد ، باعث رشد و پيشرفت و تکامل معنوي فردي مي‌شود؛ اما اگر جهت‌گيري آن به سوي منفی برود و در واقع به سمت امور مادّي و مدپرستي باشد  باعث می شود فرد تمام تلاش خود را بکند تا از لحاظ ظاهري (و مثلاً در سبک و شيوه‏ى لباس پوشيدن) از ديگران عقب نماند، و این خود سرانجام خوبی ندارد.

4-مدگرايي و التزام ناشي از دوستي

تمسخر کردن ویا پوزخند زدن و متلک گفتن اطرافيان و دوستان در زمینه مد ، باعث مي‌شود که جوانان و نوجوانان از مدهاي رايج و به قول معروف از آخرین مد پيروي کنند.يکي دیگر از عواملی جوانان و نوجوانان از آن پیروی می کنند، ترس و نگراني از تمسخر کردن توسط دوستان است.

5- مدگرايي و جلب توجه ديگران

استفاده از لباس‌هاي چسبناک، برّاق و رنگارنگ، کفش‌هايي با پاشنه‌هاي خيلي بلند، آرايش تند با رنگ‌هاي غير طبيعي و ..باعث جلب توجه ديگران می شود .افرادي هستند که خواستار جلب توجه و نگاه‌  اطرافیان به خود می باشند و در حالت کلی می توان گفت توجه ها را به خود معطوف می کنند. این دسته از افراد با تعويض و تغيير هر روزه‏ لباس و آرايش خود و خريدن لباس‌هاي گران و مد روز، یک نوع میل مدگرایی در خود را ارضاء می کنند.

6- مدگرايي و تشخّص طلبي

یک دیگر از عوامل پیداش مد ، مدگرایی و برتری جویی جوانان در بین خود می باشد. افرادي که خود را برتر از ديگران و در واقع افراد سرمایه دار می بشاند ، سعي بر این دارند، اين برتري را در گويش، لباس پوشيدن، محيط آرايي و سبک آرايش و زيور آلات خود مخصوصا در مهمانی های که برگزارمی کنند نشان دهندو لذا از آخرین مد ها استقبال می کنند.می توان نتیجه گیری کرد مد وسيله‌اي است که ،افراد ثروتمند و با شخصيت خود را با آن نشان دهند. لذا به محض اين که آخرین مد در آن کشور بیاید اشراف‌زادگان و ثروتمندان اولین نفر هایی هستند که به سراغ اين مد جديد مي‌روند؛ زيرا مد قديمي ديگر آنها را از طبقات ديگر جامعه متمايز نمي‌کند.
از طرف ديگر در پديده مدگرايي گاهي افراد سعي مي‌کنند ظاهر خود را همانند طبقات بالاي جامعه جلوه دهند و متعاقب اين قضيه قشر بالا براي حفظ موقعيت و فاصله قبلي به سرعت معيارها و ارزش‌هاي خود را تغيير مي‌دهد تا برتري‌اش از بين نرود. تداوم اين جريان، چرخه‌اي دائمي را سبب مي‌شود که قشر پايين و متوسط همواره در حال تبعيت از قشر بالا و قشر بالا در حال تغيير معيارهاي خود است،يعني طبقه بالا پديد آورنده مد و طبقات متوسط و پايين مصرف کننده آن هستند.

ریشه مدگرایی

مد در ایران در حال حاضر بین عموم مردم مخصوصا بین جوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است اما بعضی از پوشش هایی که در کوچه و خیابان دیده میشود را نمیتوان به هیچ عنوان آن را مد نامید.گرچه یکى از جلوه‏هاى کمال‏جویى و زیبایى دوستى انسان به ویژه در دوره جوانى توجه به زیبایى ظاهر است اما باید مراقب بود این فرایندبود ، زیرا اگراز حالت طبیعى خود خارج شود و به سمت منفی برود اثرات جبران ناپذیری را دارد و جنبه انحرافى پیدا میکند وآثار سویى برای جامعه به بار می آورد.
به عنوان مثال میل به خودآرایى که ریشه در کمال‏جویى و زیباپسندى فطرى انسان دارد اگر از روى غفلت، یا در نتیجه افراط و تفریط و یا تحت تاثیر القائات غلط عوامل جانبى، از مسیر طبیعى و درست‏خود خارج شود، سر از امورى چون خودنمایى، فخر فروشى، خودپرستى، مدپرستى و در مى‏آورد. عواملى که هر یک از آنها به نوبه خود، موجب پیدایش انواع نارسایى‏ها، هوس‏بازى‏ها، رقابت‏هاى غلط و اسراف و تبذیرها خواهد شد و انسان را به حیوانى پست تبدیل خواهد کرد.
بنابراین پیروى از مد و زیبایى‏خواهى و تنوع‏پسندى، ریشه در نهاد انسان دارد که نیازهایى چون تنوع، زیباخواهى و کمال‏جویى فطرى منشا اصلى آن محسوب مى‏شود. اما صورت‏هاى افراطى رایج این گرایش، (مدپرستى)، در نتیجه جهل و نا آگاهى و ضعف ارزش‏هاى معنوى و تبلیغات وسیع دشمنان و خودباختگى و تقلید کورکورانه از دیگران و یا آلوده شدن به رذایلى چون خودنمایى، فخرفروشى، احساس حقارت و خود کم‏بینى و. پیش مى‏آید که براى افراد جامعه بسیار خطرساز است و باید از آن پرهیز کرد.

کلمات کلیدی در دنیای مد

استایل

کلمه استایل به معنی یک سبک مشخص از پوشش و یا دکور و… که آیتم مشخص شده ای دارد گفته می شود. مانند استایل شیک ، استایل کلاسیک و….. .

ترند

زیر مجموعه ای از فشن است که در یک دروه ای از پیروی می کند و بعد از چند ماه و چند مدت از ترند دیگری پیروی می کنند. مانند شلوار دمپا گشاد که در گذشته از آن خیلی استفاده می کردند دوبار شلوار های دمپا باریک جایگزین شد و امروزه دوباره از ترند پاچه گشاد دوباره استفاده می شود.

فشن

فشن یک اصطلاح فرانسوی است که به سبکی از مد که در دوره خاصی محبوب افراد می شود را فشن می گویند.و به طور کلی می توان به مجموعه ای از ترندها گفت که در فواصلی از سال طرفدار های مخصوص به خود را دارد.

تفاوت مد فشن و استایل

مد و استایل تفاوت های زیادی  از نظر معنایی و ظاهری دارند که در اینجا برای شما به برخی از این تفاوت ها پرداخته ایم تا بتوانید استایل خاص خودتان را داشته باشید و در عین حال با مد پیش بروید. اول اینکه مد یعنی با گذر هر فصل تغییراتی را ایجاد نماییم . استایل یعنی دنبال کردن سبک هایی که با شخصیت شما، سنتان، اندامتان، سبک زندگی تان و علایق تان جور باشد. دوما مد یعنی چیزی که به طورکلی وزیاد تولید می شود و روانه بازار م شود نه چیزی تک، خاص و فردی ولی استایل یعنی یک فرد مثل DNA که در هر کدام از ما متفاوت است، در افراد مختلف تفاوت می کند. هیچ دو نفری نیستند که به یک شکل به دنیا نگاه کنند و کمد لباسهایشان را یک شکل پر کنند. سوما مد یعنی با جدیت به مجلات، هنرپیشه ها، وب سایت ها و هر چیز دیگر که به مسائل ظاهری می پردازد، نگاه کنیم ولی استایل یعنی کاری که خودمان خلاقانه انجام می دهیم. این مسئله به فردی بودن استایل می پردازد.

طبقه بندی مد از نظر جنسی

مد زنانه

مدل زنانه اعم از کفش ، لباس، زیورآلات  ….  در هر فصل فرق می‌کند . برای اینکه بدانیم به طور کلی امسال چه ترندهایی مد شده‌است باید به جدیدترین سایت ها در زمینه مد زنانه مراجعه کنیم. و همچنین می توانیم  به سالن‌های مد لباس و شوهایی که در این زمینه برگزار می شود  برویم. در کل خانوم ها بیشتر از آقایان بدنبال مد می باشند در نتیجه تنوع برای آنها به طبع بیشتر است.

مد بچگانه

مد بچگانه از نظر جنسی به دوسته پسرانه و دخترانه تقسیم می شود. مد دخترونه به نوعی است که بیشتردر این رده سنی از بلوز و دامن ویا پیراهن چین دار استفاده می نمایند و همانطور که در متن بالا توضیح داده شد مد بچگانه هم بسته به فصل تغییر می کند اما بیشتر پسر بچه ها از بلوز و شلوار اسپرت استفاده می کنند.

مد مردانه

مد مردانه نیز که خود شامل کت و شلوار ، پیراهن،کفش و … غیره می باشد باتوجه به فصول زمانی در سال تغییر می کند.ولی اکثر آقایون سعی بر ست کردن لباس های خود دارند از این رو دقت بیشتری در انتخاب خود دارند وشاید می توان گفت به دفعات کمتری نسبت به خانوم ها برای خرید می روند.

نتيجه نهايي

مد و مد گرايي که غالباً ريشه در زيبايي جويي و تنوع طلبي دارد، اگر در چهارچوپ موازين شرعي و عرفي باشد و اگر مورد تأييد عقل باشد، اشکالي ندارد، بلکه باعث رشد و بهبود آن جامعه می شود. اما اگر ناشي از تقليد کورکورانه از بيگانگان و یا کشورهای غربی باشد، بسيار مذموم و منفي ارزيابي مي شود که در شأن انسانهاي کمال يافته و فرهيخته نيست.لذا ما در این جا شما را با آخرین مد روز دنیا که در عرف جامعه باشد آشنا می کنیم.

توسط |2019-09-19T20:55:18+00:00سپتامبر 19th, 2019|عمومی|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه